Новини компанії

Жодна з вугільних ТЕС України не приведена до вимог Директиви ЄС щодо викидів

Україна викидає отруйного пилу з вмістом важких металів більше, ніж всі країни ЄС, Туреччина та Західні Балкани разом узяті. При цьому, дані по Україні наведені без електростанцій у зоні конфлікту.


З часу приєднання України до Договору про Енергетичне Співтовариство 10 років тому жодна з українських ТЕС не була приведена у відповідність до вимог Директив ЄС щодо викидів. Про це йдеться у новому дослідження аналітичного центру Ember, повідомляє Ukraїнська Energетика.


Зазначається, що Україна викидає отруйного пилу з вмістом важких металів більше, ніж всі країни ЄС, Туреччина та Західні Балкани разом узяті.


"Якщо дані про забруднення повітря класифікувати за країнами, виявиться, що рейтинг за всіма трьома категоріями шкідливих речовин (SO2, NOx і PM10) очолюють Україна й Туреччина, а країни Західних Балкан ідуть за ними. За викидами PM10 з вугільних ТЕС Україна лідирує з дуже великим відривом (72%). Найбільшими джерелами викидів SO2 з вугільних електростанцій у Європі є Україна (27%), Туреччина (24%), Сербія (15%) та Боснія і Герцеговина (11%). Туреччина з часткою 20% у викидах оксидів азоту також випереджає Німеччину (16%), Україну (16%) та Польщу (14%)", - наголошується в дослідженні.


При цьому, зазначається, що дані по Україні наведені без електростанцій у зоні конфлікту.

Згідно з дослідженням, Бурштинська ТЕС є найбруднішою електростанцією Європи. Вона також є найстарішою ТЕС серед десятки топ-забруднювачів – її ввели в експлуатацію у 1964 році.


Серед 30 найбільших джерел викидів двоокису сірки Україні належать 12 станцій. З них, Бурштинська ТЕС займає 1-ше місце на континенті. З-поміж 30 вугільних електростанцій, які найбільше забруднюють атмосферу оксидом сірки, 12 розташовані в Україні, після якої йде Туреччина з шістьома станціями.


В антирейтингу “Топ-10 електростанцій з найбільшими викидами пилу” (PM10) Україні належать 8 електростанцій. Сюди входять Курахівська, Бурштинська, Трипільська, Луганська, Зміївська, Вуглегірська, Слов’янська, Ладижинська ТЕС. Всі вони були введені в експлуатацію у 60-70-х роках минулого століття. В топ-30 по цих викидах входить 18 українських ТЕС.


"Щодо викидів PM10 вугільними електростанціями Україна практично не має суперників", - наголошується в дослідженні.


Що стосується викидів оксидів азоту, то Запорізька ТЕС займає 2 місце серед найбільших забруднювачів. Інші українські ТЕС поступаються лише найбільшим електростанціям Європи (Німеччини, Польщі та Сербії). Проте і тут в рейтингу топ-30 забруднювачів Україні належить 9.


Загалом, вісім ТЕС з України входять до рейтингів топ-30 найбільших забруднювачів за всіма показниками: Курахівська, Бурштинська, Трипільська, Луганська, Вуглегірська, Слов’янська, Ладижинська й Запорізька.


При цьому, дослідники наголошують, що суми державних субсидій у вугільну енергетику України є найбільшими у всьому регіоні і в 2018-2019 роках склали 751 мільйон євро.

"Туреччина, Україна та країни Західних Балкан прямо або неявно дотують свої брудні вугільні електростанції, нехтуючи нормами викидів токсичних речовин. Ці фінансові стимули можна було б спрямувати на розвиток рясного потенціалу відновлювальної енергетики, яка б легко замінила вугільну енергетику", - йдеться в дослідженні.