Новини компанії

​​Підняття ціни на електроенергію для населення. Що далі?

У вівторок, 30 травня, Кабінет Міністрів України затвердив рішення щодо підвищення тарифу на електроенергію для населення з 1 червня майже вдвічі - до 2,64 грн/кВт-год.

Міністр енергетики Герман Галущенко пояснив, що НКРЕКП звернулась до Міністерства з пропозицією збільшити тариф для населення поетапно до ринкового рівня, що складає 5,5 грн. Першим етапом комісія пропонувала підвищити тариф до 2,88 грн з ПДВ за 1 кВт-годину. Однак, враховуючи поточну ситуацію в енергетичній системі для забезпечення її стійкості, було встановлено мінімально можливий тариф у розмірі 2,64 грн/кВт-год.

Підвищення тарифу на електроенергію пояснюється надзвичайно складним зимовим періодом, включаючи російські атаки на енергосистему. Зараз ведеться масштабна ремонтна кампанія енергетичної інфраструктури, яка має найбільший масштаб за весь час незалежності України. Підвищення тарифу є необхідним кроком для забезпечення стабільності енергетичної системи країни.

Водночас, було продовжено до 31 грудня 2023 року дію «фінансового» ПСО (покладення спеціальних обов’язків) , згідно якого НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго» забезпечують населення доступною електроенергією.

Наразі ситуація на ринку електричної енергії складається таким чином, що ПрАТ «Укргідроенерго» несе підвищений обсяг обов’язків по ПСО через ремонтну компанію НАЕК «Енергоатом» і прогнозує найважчі декілька місяців для гідрогенерації. В цей же час НКРЕКП намагається прийняти рішення стосовно перегляду граничних цін на ринку, проте ясності у питанні того, який рівень цін буде формуватися за результатами прийнятих рішень, у учасників ринку наразі немає. Окрім того, незважаючи на підняття цін для населення, дефіцит коштів на ринку залишиться.

Хочемо зазначити, що кожне підняття тарифів для закриття всіх прогалин в бюджеті все одно призводить до збільшення боргових зобовʼязань і, як наслідок, чергових підвищень тарифів. Тому «покращень», про які йде мова, зазвичай не відбувається. Скоріш за все, ця ж ситуація буде і в даному випадку.

Це означає, що цілком ймовірно за результатами 7-ми місяців роботи ринку електричної енергії уряд знову може повернутися до питання перегляду ціни для населення.

Тоді постає логічне питання: чи чекати населенню України чергового підвищення цін на тарифи після Нового року? І відповідь, ймовірно, буде «так» 😠