Новини компанії

Чи можливо уникнути відключень електроенергії на підприємстві?

Одні з найбільш поширених питань, якими задаються українці сьогодні, стосуються графіку відключення електроенергії, чи працює він і чи можна взагалі зробити так, щоб підприємство живилось безперебійно в теперішніх умовах?

Це можливо!

Однак давайте разом розберемось, як це можна зробити, що таке імпорт електроенергії та які підводні камені існують?

Експерти Energy 365 детально розібрали це питання і готові надати вам всю важливу інформацію!

Що таке імпорт електроенергії?

03 січня 2023 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України, якою затверджене Положення про особливості імпорту електричної енергії під час проходження осінньо-зимового періоду 2022/23 року в умовах правового режиму воєнного стану в Україні.

❗️ Документ вказує, що учасники ринку (електропостачальники та оператори) з 3 січня по 30 квітня 2023 року мають забезпечити безперервне постачання імпортованої електричної енергії підприємствам, які її купують.

При цьому, важливо зазначити, що гарантоване постачання електричної енергії стосується лише планових графіків аварійних відключень. У разі застосування спеціальних графіків аварійних відключень, постачання імпортованої електроенергії може бути припинено.

Для чого це було розроблено?

Мета даної постанови - зменшити наявний дефіцит потужностей в енергетичній системі України та дати можливість повноцінно працювати бізнесу.

Тобто з урахуванням ситуації з відключеннями, ця можливість направлена на допомогу споживачам.

Щоб уникнути маніпуляцій, графіки погодинних відключень не будуть застосовуватись, якщо обсяги імпортованої електроенергії не менші, ніж власне споживання споживача у вересні 2022 року або середнє значення відбору за 40 днів до доби постачання.

Які умови існують для отримання даної послуги?

✅ Споживачі, які бажають отримувати імпортну електричну енергію, повинні мати автоматизовану систему обліку електроенергії (АСКОЕ), тобто бути споживачами групи «А».

✅ Мати технічну можливість отримувати електричну енергію окремо від інших споживачів (у разі наявності субспоживачів здійснювати їх відключення згідно планових графіків).

✅ У випадку аварійних відключень постачальник не має можливості гарантувати своєчасне підключення споживача, хоча відповідно до прийнятого положення оператори розподілу електроенергії повинні «вживати заходів до пріоритетного відновлення розподілу споживачам, що споживають імпортовану електричну енергію після застосування спеціальних графіків аварійних відключень».

✅ При запропонованій схемі постачання імпортованої електроенергії існують ризики як для постачальника, так і для споживача. Так, у випадку позапланових відключень, або інших форс-мажорів в енергосистемі, імпортована електроенергія буде закуплена постачальником, але не буде спожита споживачем. Внаслідок цього, відповідні обсяги електроенергію будуть продані на балансуючому ринку за ціною, що є нижче ринкової. Різниця лягатиме на плечі споживача.

Не можемо не відмітити вплив цінової політики.

Вартість електроенергії в країнах ЄС наразі є значно вищою за ціни в Україні. Станом на сьогодні єдиним напрямком для імпорту є Словаччина-Україна. Енергетичний кордон з Угорщиною закритий нею через політичні мотиви, а Румунія очікує введення спільних аукціонів на перетин з Україною.

Що по цінах?

У січні 2023 року «чиста» середньоарифметична погодинна ринкова ціна електроенергії в Словаччині становила 5,77 грн/кВт*год. З урахуванням обов’язкових платежів та зборів, необхідних для імпорту, ціна графіку з однаковим споживанням вночі та вдень складає орієнтовно 6 грн/кВт*год (без ПДВ, розподілу та передачі). Вартість графіку з 8:00 до 18:00 складає 6,5 грн/кВт*год (без ПДВ, розподілу та передачі).

Однак, ми всі розуміємо ситуацію, в якому знаходиться український бізнес сьогодні, і іноді саме це – найбільш раціональний і комфортний варіант для продовження безперебійної діяльності.

Тому, незважаючи на ціни, які вдвічі вищі за наші ринкові, в Україні все ж є бізнес, який готовий прийняти всі умови і закупати імпортовану електроенергію.

Отже, якщо ви хочете безперебійно отримувати електроенергію та не бути привʼязаним до графіків відключення світла – Energy 365 з радістю надасть вам дану послугу.

Якщо вам потрібна консультація або у вас виникли запитання – будь ласка, сконтактуйте з нашими експертами за номерами

📲 +38 (044) 229-9396

📲 +38 (063) 531-4874