Новини компанії

Кабмін затвердив держпрограму поводження з ВЯП до 2025 року обсягом до 9 млрд грн

Кабінет міністрів України затвердив Державну економічну програму поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) вітчизняних атомних станцій до 2025 року обсягом, орієнтовно, 8,9 млрд грн.

Відповідну постанову прийнято на засіданні уряду 11 серпня.

За словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаль, програма розроблена на основі профільної директиви ЄС, а її основною метою є безпека у сфері атомної енергетики та енергонезалежність України, в першу чергу, за допомогою будівництва та експлуатації Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦС ВЯП). Крім того, в процесі реалізації програми буде впроваджена повноцінна інфраструктура з його транспортування, роз'яснив прем'єр.

"Це черговий крок до енергонезалежності України, оскільки до цього відпрацьоване ядерне паливо вивозилося в Російську Федерацію, на що щорічно витрачалося близько $ 200 млн. Тепер ці гроші будуть надходити на технологічний розвиток наших АЕС", - зазначив Шмигаль.

Згідно з проєктом програми, орієнтовний обсяг її фінансування складає близько 8,9 млрд грн, з яких власні кошти НАЕК "Енергоатом" - 7,5 млрд грн, кредитні кошти, що залучаються генкомпанією, - 1,38 млрд грн.

Кошти залучаються підприємством під державні гарантії за кредитним договором від 27 грудня 2017 року з "Сентрал сторедж сейфті проджект траст" (США). Згідно з документом, розмір кредитування становить до $ 250 млн з терміном повернення 20 років, процентна ставка - 6,833% річних. Погашення кредиту здійснюється, починаючи з четвертого року від дати видачі (з травня 2021 року) щоквартально рівними частинами.

Цільове використання кредитних коштів, зокрема, фінансування витрат за проєктом запуску ЦС ВЯП. Повернення коштів, а також відсотків здійснюється коштом надходжень за відпущену генкомпанією електроенергії в рамках затвердженого тарифу.

При цьому в проєкті програми відзначається, що при складанні тарифу з нього виключаються кошти, які до 2021 року направлялися російським спеціалізованим підприємствам за зберігання ВЯП трьох електростанцій - Рівненській, Південноукраїнській та Хмельницькій.

Основним результатом виконання програми стане удосконалення системи поводження з ВЯП і підвищення її економічної ефективності, а також зміцнення енергонезалежності України шляхом запуску ЦС ВЯП.

Крім цього, на НАЕК "Енергоатом" покладається обов'язок розробки концепції поводження з ВЯП, що визначає стратегічні напрямки цієї діяльності до 2035 року і надалі.

Реалізація програми передбачає, зокрема, ряд технічних заходів щодо організації системи поводження з ВЯП на трьох АЕС, чиє паливо буде приймати ЦС ВЯП.

Міністр енергетики Герман Галущенко анонсував відкриття ЦС ВЯП, орієнтовно, до Дня незалежності України - 24 серпня.

За його словами, з введенням ЦС ВЯП "ми дійсно економимо величезні кошти - близько $ 200 млн щорічно на вивезення в РФ відпрацьованого ядерного палива".

Спорудження ЦСВЯП почалося в листопаді 2017 року. Сховище дозволить "Енергоатому" значно скоротити витрати, пов'язані з поводженням з ВЯП, яке до 2021 року вивозилося на тимчасове зберігання в РФ. Послугами російських компаній зі зберігання ВЯП з введенням в експлуатацію у 2001 році пристанційного сховища ВЯП сухого контейнерного типу не користувалася лише Запорізька АЕС (шість енергоблоків ВВЕР-1000).