Новини компанії

Ціна на електроенергію: чому існує різниця в ціні при однаковому споживанні в різних місяцях?

Наприкінці лютого НКРЕКП встановила мінімальні цінові обмеження на ринку «на добу наперед» (РДН) з метою забезпечення стабільного фінансового стану учасників ринку електричної енергії під час війни в Україні:

  • період з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00 – 1,38 грн/кВт.год;
  • період з 07:00 до 23:00 – 2,65 грн/кВт.год.

При цьому споживачі можуть отримувати платіжки з різною ціною при однаковій ринковій ціні. Чому ж це так?

Споживачі групи «А»
До такого типу споживачів відносяться ті, у кого встановлена автоматизована система комерційного обліку електричної енергії із щодобовим зчитуванням, формуванням та передачею сформованих погодинних даних комерційного обліку до ОСР/НЕК.

Оскільки дані є погодинним, то ціна для таких споживачів залежить від профілю їх споживання та розподілу споживання між вищезазначеними періодами:
  • рівний графік протягом доби – 2,22 грн/кВт.год.;
  • робота з 8:00 по 17:00 – 2,65 грн/кВт.год.;
  • робота з 21:00 по 7:00 – 1,72 грн/кВт.год.

Споживачі групи «Б»
До такого типу споживачів належать ті, хто не належить до групи «А». Погодинний графік споживання формується на основі залишкового графіку в кожному ОСР, який визначається як різниця між надходженням електроенергії в мережі ОСР, його технологічними втратами та графіком споживання споживачів групи «А».

Оскільки вищезазначені показники не є сталими, то і профіль споживання споживачів групи «Б» теж не є сталим та змінюється на щоденній та щогодиний основі. Саме зміна профілю споживання та його розподіл між двома періодами цінових обмежень на РДН і впливає на зміну ціни для споживача в сьогоднішніх умовах.