Новини компанії

Сучасна енергосистема в Україні

Герхард Сейрлінг, президент і виконавчий директор GE Grid Solutions в Європі і СНД, розповів, що потрібно зробити українській енергомережі для інтеграції з європейською, і на кого варто орієнтуватися.

Необходимо приймати багато заходів для інтеграції в європейську енергомережу. Назначніше завдання - скорочення викидів вуглекислого газу, а також інтеграція відновлюваних джерел електроенергії в енергосистему і вільний продаж електроенергії. Для виконання цих цілей потрібна дуже потужна електрична мережа, тому що вона буде відповідати за передачу електроенергії, виробленої різними джерелами, в тому числі і поновлюваними. А це технічно складно.

Один з основних кроків на сьогодні - забезпечити можливість передачі великої кількості електроенергії з України в Європу і назад. Європейська мережа сильна своїми з'єднаннями, вона дуже сильно інтегрована. Там висока якість технологій електричної мережі, високі стандарти - відповідно, українській енергосистемі необхідно відповідати цим стандартам, щоб інтеграція пройшла успішно.

Дуже хорошим прикладом інтеграції в європейську енергосистему є балтійські республіки. Вони в принципі були провідними у розвитку відновлюваних джерел енергії та модернізації своїх електромереж, і третя річ, яку вони добре зробили - це інтеграція в європейську мережу.

Споживання електроенергії в світі зараз досить стабільне. Воно постійне і сильно не збільшувалося. З одного боку, ми бачимо зростання в секторі електротранспорту (e-mobility), і це зростання буде продовжуватись. З іншого боку, відбувається оптимізація витрат електроенергії за рахунок більш ефективного її використання.

Глобально ми бачимо, що виробництво електроенергії сповільнюється. З іншого боку, зокрема в Європі, з'являється нова структура енергогенерації - енергетика більш активно використовує відновлювані джерела: вітер, сонце, гідроресурси. Це веде до того, що електричні мережі стали мати виключно важливе значення, оскільки необхідно якісно і без втрат передавати і розподіляти різні види напруги з різних джерел.

Цифрування енергомережі більш ефективно справляється з цими завданнями. GE зараз активно реалізує цифрові проекти, в тому числі і в Україні, на різних рівнях: національних диспетчерських центрів, якими керує оператор мереж, і на рівні систем управління підстанціями.

Перш за все наша компанія займається модернізацією, переобладнанням підстанцій. Також ми поставляємо нове програмне забезпечення для національних центрів управління електромережі. Нещодавно було підписано контракт з "Укренерго" на поставку системи моніторингу, яка називається WAMS - Wide Area Management System. Ця система дозволяє повноцінно управляти роботою енергомережі в різних місцях, що стабілізує систему в цілому.

Також в цілому GE співпрацює з українськими енергетичними компаніями. Зокрема, ми поставили вітрогенератори для декількох вітростанцій, наприклад, для 200-мегаватної Приморської ВЕС і Овідіопольської ВЕС. Підрозділ, який я очолюю, поставляє електромережеве обладнання. Наприклад, видачу енергії в мережу від Приморської ВЕС забезпечують наші (перші в Україні) цифрові підстанції. Вони дозволяють оператору відстежувати стан обладнання в реальному часі і оперативно отримувати всю необхідну для управління мережею інформацію.

Україні потрібно починати з модернізації самих підстанцій, де дуже багато старого обладнання, яке потребує заміни. На сьогодні є план з модернізації 30-ти підстанцій, і це тільки для "Укренерго". Другим кроком має стати оцифрування цих підстанцій, які після модернізації об'єднуються в єдину цифрову мережу. І третій крок - з'єднання цієї мережі з європейської енергомережею. І створення всіх можливостей, в першу чергу законодавчих та ринкових, для вільної торгівлі.

Головне, що повинна пам'ятати Україна, - на будівництво енергомереж, на створення потужностей потрібні інвестиції. Технології для інтеграції є, і ми готові надати їх Україні. Але потрібен певний інвестиційний клімат, який підтримується на регуляторному рівні, на рівні законодавства, закони повинні однаково діяти як на момент їх прийняття, так і потім - на час роботи інвестицій.

Прежде ніж обговорювати будівництво додаткових джерел електроенергії, потрібно мати сильну інтегровану мережу, чим ширше вона, тим менше потрібно балансування на місцях. Також зараз існують технології зберігання електроенергії. Пристрої, що дозволяють це робити, можуть швидко підключатися до мережі в разі потреби. Це дуже цікава тема, ми очікуємо її розвитку і в подальшому.

Ще однією важливою темою, над якою ми активно працюємо з колегами по Європейській асоціації передачі і розподілу електроенергії, є так зване "секторальна взаємодія" (sector coupling) - об'єднання електроенергетики на з максимальною кількістю галузей,- особливо енерговитратних, - таких, як транспорт, теплопостачання, обробна промисловість.

Україна вже зробила перші кроки на шляху до "розумних мереж". Що стосується безпосередньо технологій "розумних мереж", то це, наприклад, цифрові підстанції, які легко і дешево управляються в автоматичному режимі. І вони дозволяють економити кошти в ході експлуатації. Хоча їх будівництво, звичайно, вимагає витрат. Важливо враховувати той факт, що на рівні капітального будівництва потрібні великі інвестиції.

Електромережа - це найбільша машина, яку побудувало людство. Найбільший механізм в історії. І якщо подивитися і зібрати всі інвестиції в створення енергомережі, ще й найбільша інвестиція. І енергосистема буде розвиватися, тому що світ переходить на електрику.

Збудувати сучасну електромережу - це комплексний інфраструктурний проект. Структурні проекти займають час. Щоб побудувати лінію електропередач, треба узгодити це все з великою кількістю інстанцій, запросити до обговорення суспільство, і так далі. Це займає час. Іноді 10 років, іноді 20. Я думаю, в Україні це займе щось середнє - між 10 і 20 роками. Енергетика - це тривалі інвестиції, недарма Євросоюз планує на 20, 30, 40 років наперед.