Загрузка...

Блог

ПСО на ринку газу

У USAID вважають, що Україна ще не вжила необхідних заходів для того, щоб відмінити покладання спеціальних обов’язків та створити ринок газу для побутових споживачів. Про це повідомив Олександр Овдієнко, головний експерт з газових питань у USAID під час відеоконференції.

Потрібне виконання попередніх завдань для  скасування покладання спеціальних обов’язків. По-перше, має бути готовим ефективний, прозорий, ліквідний оптовий ринок, включаючи ринок добовий, внутрішньодобовий і балансуючого газу, так як без даних ринків неможливо оперативно врегулювати небаланси.

По-друге, потрібно усунути нерівність умов на ринку, з точки зору афілійованих компаній відносно газорозподільчих, та газовидобувних компаній (державних і приватних).

По-третє, потрібно підвищити незадовільну платіжну дисципліну.

Не вирішено питання процедури відбору і діяльності гарантованого постачальника, через що нема конкуренції на ринку постачання природного газу населенню і тепловим компаніям. При скасуванні  покладання спеціальних обов’язків конкуренція не з’явиться, що призведе до збільшення концентрації. Суттєво збільшиться маржа постачальників, хоча колапсу не буде.

Як вважають у  USAID, необхідне створення реєстру газопостачальних компаній із верифікацією їх фінансового стану та надійності.

У “Газопостачальній компанії “Нафтогаз України” вважають, що учасники ринку і споживачі готові до відміни покладання спеціальних обов’язків та відкриття роздрібного ринку газу, незважаючи на певні проблеми.


Коментувати