Новини компанії

Об’єднання ОЕС і БуОС України

Привіт! Останнім часом часто отримуємо питання про торгові зони України. Отже, ми готові дати розгорнуту відповідь щодо об’єднання ОЕС і БуОС України.

Енергосистеми України та Молдови повністю синхронізовано з електромережею континентальної Європи ENTSO-E. Відповідне рішення було ухвалено об’єднанням системних операторів ENTSO-E 11 березня 2022 року. Фізичні операції по з’єднанню енергосистем проведено 16 березня.

Інтеграція ОЕС України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E – одна з ключових стратегічних цілей Укренерго, що планувалася на 1 квартал 2023 року. Інтеграція ОЕС України до ENTSO-E передбачена Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС.

Так, до 24 лютого 2022 року в Україні існували 2 торгові зони:
  • «Острів Бурштинської ТЕС» - умовна територія, на якій розташовані електричні мережі Бурштинської електростанції, разом з прилеглою до неї електромережею та власними споживачами електроенергії в межах Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Бурштинський енергоострів, на відміну від решти електромереж України, під'єднаний до електромереж країн ЄС і дозволяє експортувати українську електроенергію за кордон.
  • «Об’єднана енергетична система» - більшість території України, що була синхронізована з електромережами Молдови, Республіки Білорусь та Росії.

24 лютого 2022 року рівно опівночі Україна відімкнула свою енергосистему від енергетичних систем Росії та Білорусі. Перехід в ізольований режим стався до початку військового вторгнення Росії та передбачався як експеримент. Він мав тривати з 24 до 27 лютого, був узгоджений із двома сусідніми країнами.

Незважаючи на активні бойові дії, НЕК «Укренерго» впродовж трьох днів успішно провела випробування роботи енергосистеми в ізольованому режимі. Після завершення випробувань Україна відмовилася відновлювати паралельну роботу з енергосистемами російського агресора та Білорусі. Натомість НЕК «Укренерго» подала заявку щодо прискореної синхронізації з європейською енергосистемою.
Таким чином, станом на сьогодні вже не існує «Острову Бурштинської ТЕС».

З фізичної точки зору, існує єдиний енергетичний простір, який поширюється майже на всю континентальну Європу.

Сподіваємось, ви знайшли відповідь на це питання! Тримаймось разом і все буде Україна.