Новини компанії

Підготовка до нового ринку електричної енергії триває

Згідно п. 2 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг, ринок "на добу наперед" (РДН) та внутрішньодобовий ринок (ВДР), двосторонні договори (далі - новий ринок електричної енергії) починають діяти з 1 липня 2019 року.


З метою забезпечення реалізації Закону Наказом ДП "Енергоринок" від 17.10.2017 створено філію "Оператор ринку"державного підприємства "Енергоринок", на базі якої протягом 24 місяців з дня набрання чинності Закону буде створене окреме підприємство, 100% акцій якого належатимуть державі без можливості його приватизації.


Так, на доручення КМУ ДП «ЕНЕРГОРИНОК» провело публічні закупівлі через систему ProZorro(UA-2018-08-08-000850-c), за результатами якої 25 вересня 2018 року переможцем виявилася словацька компанія SFERA,a.sз кінцевою ціною 1 970 000,00 EUR з ПДВ.


Як зазначалося нами раніше, ДП «Енергоринок» з 15.01.2019 розпочав здійснення тестових операцій з купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку на новому програмному комплексі оператора ринку XMtrade®/PXS, розробленому компанією SFERA,a.s.


Також,19 липня 2018 року ДП «НЕК «Укренерго» підписало контракт на постачання програмного забезпечення для балансуючого ринку та ринку допоміжних послугз інтегрованим рішенням для системи розрахунків.


Постачальниками визначено угорську компанію-розробника IP Systems Zrt. та австрійського розробника Smart Technologies Management-Beratungs und Beteiligungs mbH. Субпідрядником визначена компанія Siemens AG Austria.Загальна сума контракту склала $8 млн, він передбачає постачання та технічну підтримку ПЗ протягом п’яти років. Проект фінансується в рамках співпраці ДП «НЕК «Укренерго» зі Світовим Банком.


Рішення EM Family від Smart tech’s та IP Systems’ TSO-IP забезпечать на європейському рівні функціонування та керування балансуючого ринку і ринку допоміжних послуг, функціонування системи розрахунків та надання послуг оператора системи передачі. Компанія Siemens AG Austria розробить програмне забезпечення прогнозування. 


Але, як зазначив глава НЕК "Укренерго" Всеволод Ковальчук, з програмним забезпеченням є проблеми: "Є неприпустимою така історія, яка відбувається з непогодженням платежів за проектом Світового банку за розробку програмного забезпечення. Це неприпустимо катастрофічно, категорично. Це ставить під загрозу все впровадження ринку. Ми вже отримали офіційне повідомлення розробника, що він призупинив свою діяльність".


Через цю проблему початок роботи нової моделі ринку може бути відкладено.


На сьогоднішній день Укренерго розпочало тестові операції купівлі-продажу електроенергіїнаДемонстраційній тестовій платформі «MARKET MANAGEMENT SYSTEM» (https://mms.ua.energy/)


Наразі в тестовій платформі Market management system реалізовані лише механізми ринку допоміжних послуг і балансуючого ринку, тому реєструватися на платформі та брати участь у тестових операціях можуть лише генеруючі компанії.


У першому навчальному модулі взяли участь понад 40 представників генеруючих компаній, зокрема, найбільші українські виробники електроенергії "Енергоатом", "Центренерго", "ДТЕК Енерго", , "Укргідроенерго" та "Донбасенерго".


Команда ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» сподівається на подолання всіх існуючих проблем із запуском нового ринку. Ми націлені на запуск усіх сегментів ринку вже 1 липня 2019 року, а тому проводимо необхідні заходи щодо підготовки роботи по-новому. #енерджі365 #НовийРинок #електроенергія #ПНТ #energy