Новини компанії

Високі ціни на електроенергію. Причини та перспективи.

Сьогодні постало гостро питання високих цін на електроенергію для бізнесу. Аналітичний відділ Energy 365 підготував коротку довідку щодо основних причин зростання цін та можливих перспектив.

Станом на 5 листопада 2021 року ціна на електроенергію на оптовому ринку у листопаді складає рекордні 3,11 грн/кВт*год за базове навантаження (рівний графік споживання), 3,86 грн/кВт*год за денне навантаження і 1,61 грн/кВт*год за нічне навантаження (без ПДВ, тарифу на розподіл та передачу).

Цьому є ряд основних причин:
1. Законодавча зміна верхніх граничних цін на електроенергію на РДН у серпні 2021 року на 87%:
2. Листопад 2021 року стартував з запасами вугілля на складах у обсязі 542 тис. тонн, що є в 4 рази менше від планових запасів.
3. Дефіцит потужностей - 21 блок ТЕС і ТЕЦ не працюють через відсутність палива, 6 енергоблоків - в аварійних ремонтах.
4. Рекордний ріст цін на природний газ та енергетичне вугілля. Газ, який на міжнародних хабах торік коштував 50 доларів за тисячу кубометрів, у жовтні сягав позначки майже у 2000 доларів, а запасів вугілля не вистачає.
5. РФ з 01 листопада 2021 року зупинила поставки антрацитового та пісного вугілля в Україну. Комерційний імпорт електроенергію з РФ та Білорусі досі не почався.

Згідно з аналізом фундаментальних факторів впливу на ціну електроенергії в зимовий період очікуються ціни на рівні листопада 2021 року. При цьому можливе підняття верхніх граничних цін до нових позначок для покриття паливної складової виробників на природному газі. У такому випадку можливий ріст цін на 25% від сьогоднішніх.