Новини компанії

Переваги, недоліки та ставки RAB-тарифу

У 2017 р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та житлово-комунальних послуг, прийняла постанову, яка запровадила RAB-регулювання. RAB-регулювання вводиться для компаній, які розподіляють електроенергію, доставляючи її від постачальників до споживача (обленерго), які взаємодіють напряму зі споживачами. Більшість таких компаній є приватними, і вартість їхніх послуг впливає на кінцеву суму в рахунках за електроенергію.

RAB (регуляторна база активів) — це ті потужності обленерго, які підприємства використовують для розподілу електроенергії (трансформатори, стовпи, дроти). Завдяки введенню тарифу обленерго зможуть гарантовано отримувати прибуток, який залежатиме від вартості активів компанії (старих і нових). Компанія зароблятиме відсоток від вартості своїх активів, що стимулюватиме її оновлювати та модернізувати активи і зменшувати енерговтрати.

RAB-регулювання є стимулюючим тарифоутворенням, яке дозволить операторам систем розподілу оновити та модернізувати інфраструктуру. Також RAB-тарифи мають мотивувати інвесторів вкладати кошти в модернізацію існуючої застарілої інфраструктури.

З іншого боку, введення RAB-тарифу стимулюватиме обленерго завищувати свої видатки, а для коректного впровадження системи RAB-регулювання необхідні складні та детальні калькуляції.

Базуючись на дослідженнях та калькуляціях компаній світового рівня, Національна комісія впровадила ставку дохідності у розмірі 3% від старих активів та 16.74% - від нових. Спершу затвердили термін у 8 років для досягнення розподільчими компаніями певного рівня якості постачання електроенергії, 26-го серпня Національна комісія затвердила термін у 13 років.

Затвердили також вимоги до обленерго:
  • реєструвати відключення в мережах;
  • вкладати кошти в оновлення і модернізацію мереж;
  • реінвестувати частку прибутку від старої бази активів.

Очікується, що розподільчі компанії знизять рівень енерговтрат у мережі через застаріле обладнання і тривалість перебоїв у постачанні електроенергії.