Новини компанії

Підсумки розвитку гідроенергетики у світі у 2020 році та майбутнє галузі

Міжнародна асоціація гідроенергетики (International Hydropower Association) опублікувала звіт про розвиток світової гідроенергетики у 2020 році (2021 Hydropower Status Report).


У звіті говориться, що протягом 2020 року було введено в експлуатацію об'єкти гідроенергетики загальною потужністю 21 ГВт, більше, ніж у 2019 році (15,6 ГВт). Це приблизно відповідає рівню 2018 року.


Для порівняння, у 2020 році у світі було введено в дію сонячні й вітрові електростанції загальною потужністю майже 250 ГВт.


Глобальна встановлена потужність гідроелектроенергії виросла на 1,6% до 1330 гігават у 2020 році. Сектор справив рекордні 4370 терават-годин електроенергії. Середнє зростання встановленої потужності в річному обчисленні за п'ять років з 2016 по 2020 рік склав 1,8 відсотка. Однак важливо відзначити, що річне зростання може значно варіюватися в залежності від того, коли вводяться в експлуатацію великі проєкти, розробка яких ведеться роками.


Майже дві третини світового зростання галузі у 2020 році припали на Китай, де з'явилося 13,8 ГВт нових потужностей. Серед інших країн, що додали нові потужності, тільки Туреччина (2,5 ГВт) ввела в дію понад 1 ГВт.


Найбільшим проєктом став Wudongde в Китаї, в рамках якого ввели в експлуатацію вісім з 12 запланованих енергоблоків загальною потужністю 6,8 ГВт.


У 2020 році у світі були підключені до мереж 1,5 ГВт проєктів гідроакумуляційних електростанцій (ГАЕС), 1,2 ГВт з яких в КНР.


Китай залишається світовим лідером за загальною встановленої потужності гідроелектростанцій - понад 370 ГВт (див. Графік). У п'ятірку лідерів також входять Бразилія (109 ГВт), США (102 ГВт), Канада (82 ГВт) і Індія (50 ГВт).


За прогнозом МЕА, в найближчі два роки гідроенергетика буде рости швидше, ніж в попередні роки - приблизно на 35 ГВт і у 2021, і у 2022 році - завдяки введенню в дію мегапроєктів в Китаї.


Асоціація вважає, що роль гідроенергетики зазнає якісне зрушення в найближчі десятиліття. «Не дивлячись на те, що гідроенергетика буде як і раніше забезпечувати низьку вартість електроенергії базового навантаження на багатьох ринках, вона буде все більше цінуватися за її гнучкість і забезпечення суттєвої підтримки величезного зростання вітрової та сонячної енергії».


Як визнає МЕА, гідроенергетика стане панівним джерелом гнучкої електроенергії до 2050 року, тому важливо, щоб інвестиції збільшувалися для забезпечення низьковуглецевої енергетичної безпеки в найближчі десятиліття.


З посиланням на МЕА та IRENA Асоціація відзначає, що світові потрібна додатково близько 850 ГВт нових потужностей гідроенергетики для досягнення кліматичних цілей щодо обмеження підвищення глобальної температури рівнем нижче 2 градусів Цельсія.

Але якщо мова йде про обмеження підвищення температури 1,5 градусами, завдання ускладнюється. Згідно МЕА, до 2050 року буде потрібно близько 1300 ГВт нових гідроенергетичних потужностей. Для досягнення такої амбітної мети потрібно щорічне зростання у 2,3%.


Завдання ускладнюється тим, що глобальний парк гідроелектростанцією старіє, і, хоча багато об'єктів можна модернізувати, неминучі деякі вибуття.