Новини компанії

Вітряні електростанції у Норвгії завдають шкоди саамским оленярам

Верховний суд Норвегії постановив, що дві вітряні електростанції на заході країни завдають шкоди оленярам з числа саамів, обмежуючи доступ до пасовищ. Про це повідомляє The Guardian.

Юристи оленярів не виключають, що 151 турбіну на півострові Фосен можуть відключити. Будівництво турбін, які є частиною найбільшої берегової вітряної електростанції в Європі, завершилося в 2020 році. Адвокат пастухів Андреас Броннер зауважив, що будівництво турбін було оголошено незаконним, відтак незаконно й продовжувати їхню експлуатацію.
Своєю чергою представник Міністерства нафти і енергетики Норвегії Оле Бертельсен заявив, що вердикт Верховного суду вимагає прояснення ситуації.

Суд визнав ліцензії, видані Міністерством на будівництво і експлуатацію турбін, недійсними, заявивши, що вони порушують міжнародний пакт про громадянські та політичні права. У своєму рішенні судді посилаються на ст. 27 договору ООН, в якій зазначається, що представникам етнічних меншин «не можна відмовити у праві спільно з іншими членами її групи користуватися своєю культурою, сповідувати свою релігію або використовувати свою мову».

При цьому суд дійшов висновку, що традиційне саамське оленярство є формою культурної практики, яка охороняється.

Коментуючи рішення Верховного суду, генеральний директор Fosen Vind, що управляє однією з вітряних електростанцій, Том Крістіан Ларсен сказав: «Звісно, це сюрприз для нас. Ми засновували свої дії на остаточних ліцензіях, наданих нам владою після тривалого і детального процесу, який отримав схвалення від усіх сторін. Особлива увага приділялася оленярству».

У компанії заявили, що чекатимуть на рішення Міністерства про наступні кроки.

До 100 тисяч саамів проживають у Швеції, Фінляндії, Норвегії та Росії. Декотрі з них заробляють на життя вирощуванням оленів для виробництва м'яса і шкур.