Новини компанії

Розподіл і передача електроенергії без зайвих витрат: як це реалізувати?

Ви коли-небудь задавались питанням, чи є можливість закупити електричну енергію без послуг на передачу? Або чи є змога закупляти її без розподілу?

Зараз ми хочемо поділитися з вами інформацією, яку зібрав експерт Energy 365 для вас! Отож, почнімо! 

👀 Чи можна закупити електричну енергію без послуг на передачу?
Відповідно до положень Закону України «Про ринок електричної енергії» розділу XI. Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309. Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі-ПРРЕЕ) на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановок споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричні енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку. Послуги з передачі електричної енергії надаються оператором системи передачі - ДП НЕК «Укренерго» на підставі двостороннього договору між ним та електропостачальником, який отримує доступ до системи передачі з метою транспортування електричної енергії в мережі оператора (операторів) системи розподілу, до мереж якого (яких) приєднані електроустановок його споживачів, з 01 липня 2019 року ціна на електроенергію формується вільно за результатам торгів на ринку двосторонніх договорів та на організованих сегментах ринку згідно з Правилам ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 307 (далі - Правих ринку), Правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 308 (далі - Правила НДН та ВДР), а вартість послуги з передачі електроенергії визначається за встановленим НКРЕКП тарифом.

Відповідно до пункту 1.3 Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309 (із змінами від 21.06.2019 № 1120) (далі – КСП), доступ до системи передачі надається Користувачу лише на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії. Відповідно до пункту 5.3 КСП, послуги з передачі електричної енергії надаються оператором системи передачі (ОСП) на підставі договору між ним та електропостачальником, який отримує доступ до системи передачі з метою передачі електричної енергії до точок приєднання до мереж системи передачі електроустановок споживачів, яким він постачає електричну енергію за Правилами роздрібного ринку. Для споживачів, приєднаних до мереж системи розподілу, оплата ОСП (ДУ) «НЕК «Укренерго») послуги з передачі електричної енергії здійснюється через електропостачальника. Постачання електроенергії без попередньої оплати послуги з передачі неможливе.

Згідно пункту 4.29. Правил роздрібного ринку електричної енергії порядок оплати споживачем послуги оператора системи має відповідати порядку розрахунку визначеному в укладеному договорі про постачання електричної енергії споживачу.

Отже, закуповувати електричну енергію без послуги передачі електричної енергії не можливо.

👀 Хто може закуповувати електричну енергію без послуг на передачу?
Споживачі, які напряму приєднані до електричних установок ДП НЕК «Укренерго» і мають договір на послуги з передачі електричної енергії з ДП НЕК «Укренерго» сплачують тариф на послуги з передачі електричної енергії безпосередньо оператору системи передачі.

👀 Чи можна закупити електричну енергію без розподілу? Чи можна закупити електричну енергію з розподілом? Як краще?
Споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії або у складі вартості (ціни) електричної енергії Постачальника, або безпосередньо оператору системи, з яким Споживач має діючий договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Споживач може змінити спосіб оплати через діючого Постачальника на оплату напряму оператору системи розподілу, з яким Споживач має діючий договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Для отримання електричної енергії і споживач, і постачальник в обов’язковому порядку мають мати укладені чинні договори про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.

Отже, споживач самостійно вирішує як буде закупатись електрична енергія з послугою з розподілу чи без.
Пам'ятайте, перед укладанням договору, ретельно ознайомтесь з умовами та зверніть увагу на ціни та сервіс електропостачальника. Бажаємо вам успіху в цьому процесі 💚