Новини компанії

НКРЕКП розширить обсяг розслідування щодо цінових маніпуляцій на РДН

НКРЕКП вважає за доцільне проаналізувати період, який передував істотному зниженню ціни на РДН. Зокрема, буде проведене розслідування й за попередній місяць, починаючи з 1 червня.

Національна комісія, що здійснює держрегулюваннявсферах енергетики й комунальних послуг (НКРЕКП) у ході розслідування щодо цінових маніпуляцій на ринку "доба наперед" розширить перелік суб'єктів, а також - часовий проміжок, які вивчатимуться в цьому контексті. Про це свідчитьпроектрішення НКРЕКП, якевинесене на розгляд Регулятора 8 липня, повідомляє «Українська енергетика».

Так, згідно зпроектомдокументу, планується включити в розслідування порушень на ринку електроенергії, що були зафіксовані 1-4 липня та полягали у різкому зниженні ціни на ринку "доба наперед", ряд компаній, а також охопити не лише липень, а й попередній червень.

"Почати розслідування порушень законодавства щодо функціонування ринку електроенергії, ознаки яких містяться в діях ТОВ "Юнайтед Енерджі", ТОВ "Д.Трейдінг", АТ "ДТЕК Дніпроенерго", АТ "ДТЕК Західенерго", ПАТ "Центренерго", ТОВ "Енер Джі", ТОВ "Енергозахід", ТОВ "Екотеч Енерджі", ТОВ "Ентре М", ТОВ "Ютіліті Трейдинг", ТОВ "Артлекс-Енерджі", ТОВ "ОНК-Груп"", - сказано в проекті рішення.

При цьому для аналізу й порівняння поведінки учасників, НКРЕКП вважає за доцільне проаналізувати період, який передував істотному зниженню ціни наРДН. Зокрема, буде проведене розслідування йза попередній місяць, починаючи з 1 червня.

У пояснювальній записці допроектузазначається про можливі маніпуляції наРДН, які полягають, зокрема, у виведенні з ринку обсягів покупки, а також зміною поведінки низки учасників, щопродавали електроенергію. Департамент енергоринку виявив указані ознаки та повідомив про це Регулятора 2 липня, за результатами оперативного моніторингу.
Нагадаємо, Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), у неділю, 4 липня, провела екстрене засідання через ситуацію з обвалом цін на ринку "доба наперед" (РДН).

Після цього Регулятор оголосив про початок процедури розслідування порушень законодавства щодо функціонування ринку електричної енергії у вищевказані дні.
НКРЕКП заявила про ігри з попитом та пропозицією, що в кінцевому випадку вплинуло на ціни, які обвалилися. Здебільшого цим займалася компанія Д.Трейдинг з групи ДТЕК.
Так, у перші дні липня 2021 року на ринку "на добу наперед" (РДН)спостерігалосярізке зниження ціни, що спричинене виведенням попиту з ринку "на добу наперед" на ринок двосторонніх договорів (РДД).

ОбсягРДН2 липня через зниження попиту зменшився на 32 293МВт-год. або на 40% до рівня 47 943 МВт-год. Як наслідок, середньозважена цінаРДНзменшилася на 29% до рівня 1034,5 грн/МВт-год.Водночасспостерігалосясуттєве зростання обсягуРДД.

Також у НКРЕКП підкреслили, що це нетипова поведінка учасників ринку, яка викликає серйозні запитання та підтверджує проблему надмірної ринкової влади окремих гравців, які можуть знижувати ціну РДН (шляхом зменшення попиту) або підвищувати ціну РДН (шляхом зменшення пропозиції та збільшення попиту), використовуючи такі дії, у тому числі для тиску на органи влади з метою реалізації своїх неправомірних вимог.

На думку Регулятора, така надмірна влада окремих гравців на ринку електричної енергії несе загрозу його ефективному, конкурентному та стабільному функціонуванню.
Оскільки на думку НКРЕКП дана проблематика знаходиться у площині конкурентного законодавства, тому найближчим часом відповідна інформація буде надана Антимонопольному комітету для проведення розслідування.

Після рішення НКРЕКП про проведення розслідування, ціна на оптовому ринку електричної енергії «добу на перед» 6 липня в торговельній зоні ОЕС України, в порівнянні з показником на 5 липня, підвищилася на 81% - до 916,06 грн за МВт-год.