Новини компанії

Тариф на електроенергію для українців мав би бути вчетверо вищий за чинний

Про це заявив голова Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Костянтин Ущаповський в своєму інтервʼю. Він наголосив, що чинний тариф на електроенергію для населення України покриває лише чверть її вартості.

Він зазначив, що положенням про покладення спецзобов’язань на учасників ринку електроенергії встановлено фіксований тариф на електрику для населення. Строк дії положення спливав 30 квітня, але Кабінет Міністрів у квітні продовжив цей період ще на місяць — до 31 травня.

Установлена Кабінетом Міністрів фіксована ціна на електричну енергію для побутових споживачів не покриває всі складові витрати на виробництво, передачу (розподіл) та постачання електричної енергії побутовим споживачам. Фіксована ціна утримується на пільговому рівні за рахунок механізму покладення спеціальних обов’язків на державних виробників електричної енергії — «Енергоатом» і «Укргідроенерго».

Економічно обґрунтована ціна на електричну енергію для споживачів (у тому числі — побутових) є значно вищою за фіксовані ціни для побутових споживачів і сьогодні становить понад 6 грн за кВт-год (з урахуванням податку на додану вартість).

За словами Ущаповського, у цій цифрі чотири складники:

3,24 грн/кВт-год — середньозважена ціна купівлі-продажу електроенергії на ринку на "добу вперед" за березень;

0,43 грн/кВт-год — тариф на послуги з передавання з 1 квітня;

1,32 грн/кВт-год — середньозважений тариф на послуги з розподілу електроенергії для другого класу напруги;

0,115 грн/кВт-год — середньозважений тариф на послуги постачальника універсальних послуг;а також 20% ПДВ.

Середньозважена фіксована ціна на електричну енергію для населення зараз становить 1,56 грн/кВт-год із урахуванням ПДВ, додав голова НКРЕКП.

Натомість перший заступник голови комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко заперечує, що тарифи на електрику для населення в 4 рази нижче ринкових, і навіть те, що їх слід підвищити хоча б вдвічі, як це планують в Уряді.

Кучеренко підкреслив, що навіть цифра 2,88 грн/кВт-г є, на його погляд, завищеною, як для регульованої ціни, й заниженою, як для «ринкової». «Тобто, береться зі стелі як завжди. Отже, прийняття рішення - за урядом, це його повна компетенція і повна відповідальність», - зазначив Кучеренко.

Народний депутат нагадав, що чинні тарифи (1,44 грн/кВт-г до 250 кВт-г на місяць та 1,68, якщо більше) прописані в постанові Кабміну №483 про покладання спеціальних обов'язків (ПСО). Її дія мала закінчитись 1 квітня. Зараз її подовжено до 1 червня.