Новини компанії

Історія електрики в світі

Аж до початку XVII століття знання про електрику обмежувалися міркуваннями античних філософів, які свого часу помітили, що потертий об шерсть бурштин має властивість притягувати дрібні предмети. Янтар по-грецьки, до речі, саме так і звучить - «електрон», і сама назва «електрика», відповідно, походить від бурштину. Саме ефект тертя (як у випадку з шерстю і янтарем) використовував Отто фон Геріке для створення одного з перших в світі електричних генераторів. Він натирав руками кульку з сірки, а вночі бачив, як його куля випромінює світло і потріскує. Він, ймовірно, одним з перших спостерігав електролюмінесценцію вже в 1663 році.

Стівен Грей - британський астроном-любитель, який все життя ледь зводив кінці з кінцями, - якось зауважив, що пробка, яка закриває скляну трубку, притягує дрібні шматочки паперу, якщо цю трубку натерти. Потім замість пробки учений вставив довгу тріску і помітив такий же ефект. Після цього Стівен Грей замінив тріску на конопляну мотузку. В результаті своїх дослідів Грей зміг передати електричний заряд на відстань вісімсот футів. По суті, вчений зміг відкрити явище передачі електрики на відстані і дати людям уявлення про те, що може проводити струм, а що ні.

У Пітера ван Мушенбрука, учня Ньютона, винахідництво, можна сказати, було в крові, так як його батько займався створенням спеціалізованих наукових приладів. Ставши викладачем філософії Лейденського університету, Мушенбрук направив свої сили на вивчення нового на той момент явища - електрики. Його наукова діяльність дала результати: в 1745 році він разом зі своїм учнем спорудив пристрій для накопичення заряду, так звану Лейденську банку. Звіт про цю подію виглядає дуже комічно: «Банку влаштував голландський фізик Мушенбрук, вперше випробував удар від розряду банки лейденський громадянин Кюнеус». Створення Лейденської банки просунуло експерименти з електрикою на новий рівень. Дехто Бозе навіть висловив бажання бути вбитим електрикою, якщо про це напишуть у виданнях Паризької академії наук. До речі, саме Мушенбрук вперше порівняв дію розряду з ударом ската, першим вживши термін «електрична риба».

Після винаходу Лейденської банки досліди з електрикою набули небувалої популярності. Чомусь люди стали вважати, що електричні розряди мають лікарські властивості. На хвилі цієї омани Мері Шеллі написала роман «Франкенштейн, або Сучасний Прометей», в якому померлого змогли оживити за допомогою сильного розряду струму.

Аббе Нолле придумав, використовуючи електрику, незвичайну забаву. У Версалі, демонструючи королю Людовику чудеса електрики, вчений у 1746 році з’єднав ченців у 270-метровий ланцюг, з'єднавши один з одним шматками залізного дроту. Коли все було готово, Нолл подав електрику, і ченці в ту ж секунду скрикнули і разом підстрибнули. Ще практично через сто років Максвелл підрахує, що електрика поширюється зі швидкістю світла.

Вольт і гальванічний елемент - ці добре знайомі нам означення насправді походять від прізвищ двох вчених - Александро Вольта і Луїджі Гальвані. Перший опустив пластини з цинку і міді в кислоту, тим самим отримавши безперервний електричний струм, а другий першим досліджував електричні явища при м'язовому скороченні. Надалі ці відкриття зіграли найважливішу роль в становленні науки про електрику. На відкриття Вольта і Гальвані спиратимуться роботи Ампера, Джоуля, Ома і Фарадея.

Майкл Фарадей, учень палітурника в лондонському книжковому магазині, запримітив книжку з електрики і хімії. Читання настільки захопило його, що вже тоді він сам намагався проводити найпростіші досліди з електрикою. Батько, заохочуючи тягу сина до знань, навіть купив тому Лейденську банку, що дозволило молодому Фарадею проводити більш серйозні досліди. Як з'ясувалося, подарунок батька зробив величезний вплив на юнака - через двадцять років Фарадей відкриє явище електромагнітної індукції, збере перший в світі генератор електроенергії і електродвигун, виведе закони електролізу і зіграє чи не головну роль в становленні теорії електрики.