Новини компанії

НЕК «Укренерго» оголосило надзвичайну ситуацію

Згідно офіційного повідомлення на сайті НЕК «Укренерго», 23.11.2022 року о 14:30 внаслідок масованих ракетних обстрілів електроенергетичної інфраструктури України, відповідно п.2.4 Кодексу системи передачі, НЕК «Укренерго» визначила настання режиму системної аварії.

При цьому, відповідно до Правил ринку (Розділ 9 пп. 9.1.2), НЕК «Укренерго» повідомило про настання надзвичайної ситуації, починаючи з 14:00 23.11.2022 року.

Так, згідно підрозділу 9.2. Правил ринку передбачено два варіанти роботи ринку електричної енергії:
1)    У разі тривалості надзвичайної ситуації до 24 годин:
  • розрахунок плати за небаланс та балансуючу електричну енергію здійснюється відповідно до середньої за попередні 30 днів до оголошення надзвичайної ситуації ціни на розвантаження та завантаження;
2)    У разі тривалості надзвичайної ситуації до 24 годин:
  • зобов'язання учасників ринку та АР щодо відповідальності за небаланси та оплати балансуючої енергії припиняють свою дію на період дії надзвичайної ситуації в ОЕС України;
  • АР після припинення надзвичайної ситуації в ОЕС України, що тривала більше 24 годин, розраховує фактичні витрати, понесені кожним учасником ринку під час надзвичайної ситуації в ОЕС України та виставляє відповідні платежі всім учасникам ринку для компенсації таких витрат.

Energy 365 ще у серпні надсилало запит до НКРЕКП з метою отримання надання роз’яснень стосовно роботи ринку електричної енергії під час настання НС:
  • Правилами ринку не передбачено особливостей функціонування СУР (MMS) та ринку двосторонніх договорів, зокрема у період надзвичайного стану;
  • У разі оголошення ОСП про виникнення надзвичайної ситуації торги на ВДР не проводяться. Варто зауважити, що Правилами РДН/ВДР не передбачено особливостей функціонування ринку «на добу наперед» у період надзвичайного стану.
  • Розрахунок вартості позитивного та негативного небалансу електричної енергії під час надзвичайної ситуації в ОЕС України здійснюється відповідно до глави 5.17 Правил ринку з урахуванням середньої за попередні 30 днів до оголошення надзвичайної ситуації ціни на розвантаження та завантаження.

Варто зауважити, що Оператор ринку вже повідомив про призупинення торгів на ВДР починаючи з 09:00 24.11.2022.

Водночас слід зауважити, що розділ 9 Правил ринку не врегульовував усіх питань, що можуть виникнути під час НС. Через це було ініційовано неоднозначні зміни до розділу 9 Правил ринку, що були схвалені НКРЕКП на черговому засіданні 18.11.2022 (номер проєкту рішення 132), зауваження та пропозиції до яких приймаються до 30 листопада 2022 року (включно).

Отож слідкуємо за новинами та чекаємо подальших роз’яснень щодо роботи ринку електричної енергії від офіційних джерел.