Новини компанії

Зміна тарифу на послуги Оператора ринку

На відкритому засіданні НКРЕКП, що відбудеться 16 листопада, планується прийняття рішення про зміну розміру обов’язкових платежів за участь на РДН/ВДР:

  • фіксований платіж за користування програмним забезпеченням оператора ринку - 3359,51 грн (без ПДВ), що на 27% вище за поточний;
  • тариф на здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР  - 8,89 грн/МВт.год (без ПДВ), що на 33% менший за поточний (13,31 грн/МВт.год), але на 269% більше за минулий (3,30 грн/МВт.год).

Відповідне рішення обґрунтовується зростанням обсягів купівлі-продажу електричної енергії на РДН/ВДР відносно планових показників, що враховані у діючому тарифі.


Так, прогнозний місячний обсяг на період травень-грудень 2022 року при прийнятті рішення про збільшення тарифу Оператора ринку з 3,30 до 13,31 грн/МВт.год планувався на рівні 658,4 ГВт.год, а фактичний середньомісячний обсяг лише за період травень-жовтень склав 847,9 ГВт.год (+28,8%).


Таким чином, Оператор ринку зміг отримати додатковий дохід з учасників ринку у зв’язку зі збільшенням обсягу купівлі-продажу на РДН/ВДР.

Водночас в обґрунтуванні НКРЕКП не надано прогнозного обсягу купівлі-продажу на листопад-грудень 2022 року, що використовувався при розрахунку нового тарифу на послуги Оператора ринку на рівні 8,89 грн/МВт.год.

Так, фактичні обсяги купівлі-продажу у жовтні вже склали 1575,7 ГВт.год. Прогнозується подальше зростання обсягів купівлі-продажу на РДН/ВДР у листопаді-грудні 2022 року, в тому числі через неясність ситуації з прийняттям нових граничних цін та, як наслідок, зменшення обсягів купівлі учасниками ринку електричної енергії на Українській енергетичній біржі у ДП «НАЕК «Енергоатом».

Energy 365 наголошує на необхідності прозорого та обґрунтованого прийняття рішення про зміну розміру тарифу на послуги Оператора ринку, оскільки даний тариф стосується кожного МВт.год купленого на ринку електричної енергії та має вплив на кінцеву ціну для споживача.