Новини компанії

Постачальник "останньої надії"

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 року № 1023-р Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» визначено постачальником «останньої надії» на період з 1 січня 2019 року до 1 січня 2021 року.


Територія здійснення діяльності ДПЗД «Укрінтеренерго» як постачальника «останньої надії» – територія України, крім території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.


Таким категоріям споживачів як побутові та малі непобутові споживачі, бюджетні установи, незалежно від розміру договірної потужності та інші споживачі, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, постачання електричної енергії здійснюється постачальниками універсальних послуг, які створені на базі обласних енергопостачальних компаній (абзац 19 підпункту 18 пункту 2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів»).


Крім того, згідно проекту Закону України від 14.12.2018 № 9406 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного постачання електричної енергії суб’єктам господарювання, що надають комунальні послуги та коригування цін/тарифів на комунальні послуги» постачання електроенергіїтеплопостачальним та теплогенеруючим організаціям, підприємствам централізованого водопостачання і водовідведення, що надають комунальні послуги незалежно від розміру договірної потужності, здійснюється також постачальником універсальних послуг.


Постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» здійснюється виключно у таких випадках:


  • банкрутства, ліквідації попереднього електропостачальника;
  • завершення строку дії ліцензії, зупинення або анулювання ліцензії з постачання електричної енергії споживачам попереднього електропостачальника;
  • невиконання або неналежного виконання електропостачальником Правил ринку, Правил ринку НДН та ВДР, що унеможливило постачання електричної енергії споживачам;
  • необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання (припинення) договору з попереднім електропостачальником;
  • в інших випадках, передбачених Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.

Постачальник «останньої надії» здійснює постачання електричної енергії виключно на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» (пункт 1.2.9 Правил роздрібного ринку електричної енергії).


На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами (пункт 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії).

Споживач, обравши комерційну пропозицію, надає електропостачальнику належним чином оформлену Заяву-приєднання разом із необхідними для укладення відповідного договору документами (перелік таких документів наведено в Заяві-приєднання).


Якщо споживач не укладе договір з постачальником «останньої надії», електроживлення його об’єктів припиняється.


Постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» здійснюється на строк, який не може перевищувати 90 календарних днів.

Після завершення граничного строку постачання електричної енергії (90 календарних днів) та у випадку неукладення споживачем договору з постачальником електричної енергії, постачання електричної енергії такому споживачу припиняється (абзац 3 пункт 3.4.4, підпункт 1 пункту 5.4.1, підпункт 3 пункту 5.4.2, пункт 6.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії).

Ціна, за якою здійснюється постачання електричної енергії споживачам постачальником «останньої надії», розраховується відповідно до Порядку формування ціни за якою здійснюється постачання електричної енергії споживачам постачальником «останньої надії», затвердженим постановою НКРЕКП від 05.10.2018 № 1179.


Ціна на електричну енергію, за якою здійснюється постачання електроенергії споживачам постачальником «останньої надії», є вищою за ціни звичайних електропостачальників в середньому на 30% .

Постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» здійснюється на умовах попередньої оплати.


З метою уникнення понаднормових втрат, пов’язаних із закупівлею електроенергії за цінами постачальника «останньої надії», споживачі мають повне право приєднатись до умов публічного договору електропостачальника, який здійснює ліцензовану діяльність на території такого споживача шляхом подання такому електропостачальнику Заяви-приєднання (абзац 2 пункту 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії).


На сьогодні НКРЕКП видано більше 220 ліцензій на постачання електроенергії споживачу (перелік ліцензованих електропостачальників – http://www.nerc.gov.ua).


Матеріал з сайту ДПЗП Укрінтеренерго https://uie.kiev.ua