Новини компанії

ЄС підтримує інтеграцію енергосистеми України до мережі ENTSO-E

Як зазначається у Резолюції Європарламенту щодо імплементації Угоди про асоціацію Україна—ЄС, ухваленій 11 лютого 2021 року, Європейський парламент повністю підтримав інтеграцію України до європейської континентальної енергетичної мережі (ENTSO-E), про це повідомляє НЕК «Укренерго».

Європарламент закликав Україну завершити реформу електроенергетичного ринку та підвищити рівень відповідності галузевого законодавства вимогам ЄС насамперед через посилення незалежності оператора системи передачі НЕК «Укренерго».

У той самий день, 11 лютого, відбулось засідання Ради Асоціації Україна — ЄС під головуванням Верховного представника Європейського Союзу у закордонних справах та політиці безпеки Хосепа Боррелла та Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Дві сторони погодилися з необхідністю продовжувати скоординовану співпрацю щодо інтеграції України, в тому числі її енергосистеми, в енергетичний ринок ЄС на основі ефективного впровадження оновленого Додатку XXVII Угоди про асоціацію, про це зазначено в офіційному повідомленні Ради Асоціації.
Дана синхронізація об’єднаної енергосистеми України з енергомережею ENTSO-E запланована на 2023 рік.

У свою чергу, українська сторона виконала більшу частину технологічних кроків, необхідних для синхронізації. У 2019-2020 роках було проведено випробування систем збудження на енергоблоках ТЕС, ТЕЦ, ГЕС та АЕС. Дані, отримані в результаті цих випробувань, будуть використані для проведення додаткових досліджень, передбачених Каталогом заходів Угоди про умови майбутньої синхронізації. Також на їх основі буде побудована спільна математична модель синхронної роботи української та європейської енергосистем. Успішність такого моделювання є однією з ключових передумов для тестування ОЕС України в ізольованому від енергосистем Росії та Білорусі режимі. Проведення такого тесту заплановане у 2022 році.

Також однією з ключових умов для інтеграції української енергосистеми до європейської мережі є сертифікація Укренерго як незалежного системного оператора за моделлю ISO (Independent System Operator). Для цього НКРЕКП має прийняти рішення стосовно сертифікації, після чого Секретаріат Енергетичного Співтовариства надасть свої висновки щодо відповідності цього рішення Третьому енергопакету ЄС.

Для цього Верховній Раді необхідно якнайскоріше прийняти законопроект №3364-1, який створює можливість для сертифікації НЕК «Укренерго», за моделлю ISO. Нещодавно парламентський Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг рекомендував ухвалити цей документ в першому читанні за основу.