З метою забезпечення фінансової стабільності учасників ринку електричної енергії, виникла необхідність прийняття оперативних рішень шляхом внесення змін до Постанови НКРЕКП від 25.02.22 № 332, якими передбачити ряд настанов на період дії НС в ОЕС України та до її припинення, серед яких:
1) при розрахунку плати за небаланс та балансуючу електричну енергіювикористовувати значення середньої за попередні 30 днів до настання НС в ОЕСУкраїни ціни на розвантаження та завантаження;
2) не використовувати значення обсягу небалансу для учасників ринку, що склалось у торгові дні, в які ОЕС України перебувала у НС, при розрахунку значення максимального обсягу небалансу за один день за попередні 30 днів перед торговим днем (важливий показник для визначення обсягу фінансової гарантії);
3) першочергово спрямовувати кошти, отримані за обсяги негативного небалансу або балансуючої електричної енергії на розвантаження, на виконання ОСП фінансових зобов’язань з оплати обсягів позитивного небалансу та балансуючої електричної енергії на завантаження ППБ, що виникли за період дії НС в ОЕС України,
Хочемо зазначити, що положення першого пункту погіршує становище учасників ринку у подібних ситуаціях.
Так, ціна небалансу IMSP протягом дії надзвичайного стану з 23 на 24 листопадасклалася на рівні ціни РДН. Враховуючи це, згідно формули розрахунку позитивного та негативного небалансу в п. 5.17.2. Правил ринку, учасники ринку втратили максимум 5 % від ціни РДН на обсягах небалансу.
Ціна небалансу IMSP, згідно п. 5.13.3. Правил ринку, розраховується виходячи з маржинальних цін та обсягів активованої балансуючої енергії на завантаження та розвантаження.
Визначення ціни на завантаження та розвантаження як середнє за останні 30 днів буде впливати на ціну небалансу IMSP так же, як це відбувається за відсутності надзвичайного стану.
За перші 2 декади листопада втрати на небалансах (від ціни РДН) складають:
-Негативний небаланс – 16%;
-Позитивний небаланс – 37%.
Враховуючи те, що небаланси виникають в екстрених обставинах викликанихракетними обстрілами, вважаємо недоцільним збільшувати тягар фінансової відповідальності за небаланси учасників ринку, що абсолютно від них не залежать.
Необхідно визначити, що ціна небалансу IMSP для врегулювання небалансів за кожен розрахунковий період на час надзвичайного стану визначається на рівні ціни РДН, що склалася у відповідний розрахунковий період.
Розгляд вищезазначеного проекту рішення було назначено на 30.11.22, але перенесено на засідання 02.12.2022.