Новини компанії

Автоматизація процесів за допомогою програмного комплексу DataHub. Коли закуповувати активну електроенергію через систему ProZorro, щоб не залишитися на початку нового року без постачальника

Автоматизація процесів за допомогою програмного комплексу DataHub. Коли закуповувати активну електроенергію через систему ProZorro, щоб не залишитися на початку нового року без постачальника електроенергії

«Датахаб» – це програмний комплекс, призначений для адміністрування централізованих баз даних, автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії та пов'язані з ними дані щодо споживання та ін. «Датахаб» належить та управляється НЕК «Укренерго» (оператор системи передачі України зі статусом члена спостерігача ENTSO-E, з функціями оперативно-технологічного управління Об'єднаною енергосистемою України (ОЕС)). За допомогою неї НЕК «Укренерго» керує даними комерційного обліку, основними даними, а також інформаційним обміном цими даними на ринку електричної енергії. Створення «Датахабу» передбачено Законом України «Про ринок електроенергії» та Кодексом комерційного обліку електричної енергії.

У 2021 році НЕК «Укренерго» запровадила в «Датахабі» низку функцій для операторів систем розподілу (ОСР, обленерго) та постачальників послуг комерційного обліку. Завдяки цьому сформували реєстр точок комерційного обліку (ТКО) – базу даних з інформацією про майданчики комерційного обліку та пов'язаних із ними споживачів, постачальників електроенергії, операторів систем тощо.

Результатом реформи є мінімізація взаємодії постачальників та ОСРів, що в свою чергу сприяє прозорості процесів між учасниками ринку. Автоматизована система передбачає краще впорядкований та налагоджений облік, неможливість внесення недостовірних даних тощо.

Список ОСРів, які працюють через «Датахаб» постійно оновлюється. Актуальну інформацію можна знайти на сайті НЕК «Укренерго» за посиланням.

Станом на сьогодні існує два способи здійснити перехід від одного постачальника до іншого. Перший - «тривала» процедура зміни, процедура зміни постачальника заявляється до завершення в термін, який дорівнює або більше 21 календарного дня від дати формування заявки та потребує підписання КЕП/УЕП файлу що завантажується в систему «Датахаб» виключно новим постачальником, другий – «скорочена» процедура зміни, якщо зміна постачальника заявляється до завершення в термін, який є коротшим ніж 21 календарний день, то файл, окрім підпису КЕП/УЕП нового постачальника, повинен бути підписаний КЕП/УЕП діючого на поточний момент постачальника.

Що стосується «першого підключення» споживача, новоствореного підприємства, нових ЕІС точок, то застосовується «скорочена» процедура.

Якщо постачання електричної енергії споживачу здійснюється ПОНом (постачальник «останньої надії», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 року № 1023-р (зі змінами) ДПЗД «Укрінтеренерго» визначено постачальником «останньої надії».), то застосовується «скорочена» процедура зміни, файл в даному випадку підписує КЕП/УЕП новий постачальник та завантажує його в систему «Датахаб».

Що стосується споживачів, що знаходилися на постачанні у постачальника електричної енергії, що набув статусу «дефолтний», то можливо застосувати «скорочену» процедуру зміни, відповідно файл, окрім підпису КЕП/УЕП нового постачальника, повинен бути підписаний КЕП/УЕП діючого на поточний момент постачальника, оскільки статус «дефолтний» унеможливлює подальше постачання електроенергії цим підприємством.

Виходячи з вищевикладеного та враховуючи вже набутий досвід, всім споживачам у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» важливо укласти договори про постачання електричної енергії споживачу на наступний період завчасно. У випадку, якщо строк проведення «тривалої» процедури зміни вже пройшов і провести «скорочену» процедуру неможливо через незалежні від споживача обставини (попередній постачальник невчасно вийшов на зв’язок та ін.), споживач може продовжити строк дії договору про закупівлю з діючим постачальником на початок наступного року в межах 20 %.

Саме тому для ефективного проведення торгів варто завчасно зробити моніторинг ринку, отримавши кілька комерційних пропозицій від постачальників електричної енергії (бажано в вересні поточного року). Далі оголосити торги на очікувану вартість (бажано в жовтні поточного року). В тому числі, слід потурбуватися про відповідність тендерної документації вимогам чинного законодавства задля уникнення відміни торгів або внесення змін до тендерної документації, що призведе до продовження строків проведення закупівлі. Без поспіху розглянути надані пропозиції, оголосити переможця та підписати договір з новим постачальником, вказавши дату постачання електричної енергії з початку нового року (бажано в листопаді або ж не пізніше 05 грудня поточного року). Вже потім, за потреби, повідомити казначейство про наявність укладеного договору на наступний рік та після отримання затвердженого постійного кошторису (тимчасового кошторису) зареєструвати договір протягом 7 робочих днів.

Таким чином, уповноважена особа правильно склавши свій план дій, провівши закупівлю електричної енергії вчасно, зможе з нового року мати постачальника електричної енергії. Постачальник, в свою чергу, матиме змогу провести «тривалу» процедуру зміни самостійно.