Новини компанії

Наслідки нестабільності “зеленої” генерації

За даними ДП “Енергоринок”, обсяг електроенергії із відновлюваних джерел (до них відносяться енергія вітру, води, сонячна та біосировинна) становить 2% від загального обсягу видобутої електроенергії в Україні та зростатиме. В останні роки через кліматичні зміни та забруднення довкілля збільшується використання відновлюваної енергії. Парадоксально, однак зростання видобування “зеленої” енергії призводить до зростання частки вугільної генерації. Так вважає Олександр Карпенко, директор з комерційного обліку НЕК “Укренерго”.

На думку експерта, за січень-листопад 2019 р. зростання видобування “зеленої” енергії спричинило зростання частки так званої “брудної” генерації електроенергії в загальному енергетичному балансі, і надалі ситуація тільки погіршуватиметься.

Олексанлдр Карпенко наводить для підтвердження статистичні дані за період з січня по листопад за 2018 та 2019 рр. Згідно з цими даними, обсяг генерації електричної генерації з відновлюваних джерел зріс у 2,1 рази, склавши 5 млрд 103 млн кВт*год, а частка відновлюваної енергії зросла з 1,7% до 3,7% в загальному балансі.

Одночасно зростає частка теплової генерації: за січень-листопад 2019 р. вона склала 36,6 при 36,2% протягом аналогічного періоду 2018 р. Обсяги генерації теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей скоротилися протягом звітного періоду на 1,7%, склавши 51 млрд 107 млн кВт*год, загальне виробництво знизилося на 2,6% до 139 млрд 744 млн кВт*год.

На думку Олександра Карпенко, окрім збільшення карбономісткості, також зросте споживання імпортного газу для балансування, а це викличе зростання цін на електроенергію та порушення платіжного балансу країни. Збільшення частки теплогенерації при зростанні частки відновлюваних джерел він пояснює тим, що трансформація енергетики відбувається лише на гаслах та голих прагненнях. Мова йде про оновлений ринок електроенергії, що функціонує за новими конкурентними принципами, та реформу в Міністерстві енергетики. До того ж, Оксана Маркарова, голова Міністерства фінансів України, повідомила, що нові пільгина обладнання, призначене для об'єктів відновлюваної енергетики, спричинили недоотримання митницею доходів.