Новини компанії

Заборона на продаж електроенергії на ринках РДН та ВДР: причини та наслідки

Наразі багато питань у суб'єктів ринку з'являються щодо функціонування ринків РДН та ВДР. Тому сьогодні ми вирішили відповісти на питання про причини та наслідки заборони на продаж електроенергії на ринках РДН та ВДР.

Отже, згідно з пунктом 1 Наказу Міністерства енергетики України № 94 від 28.02.2022, на період дії воєнного стану в Україні починаючи з 02 березня 2022 року ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» визначає максимальний обсяг продажу на ринку «на добу наперед» для учасників ринку, які є електропостачальниками та/або трейдерами, на рівні нуля МВт*год.

Таке рішення було прийнято у зв’язку зі значним профіцитом на ринку “на добу наперед”. Так, у період з 24.02 по 28.02 сумарний попит на ринку складав 296 870 МВт.год, а пропозиція - 779 623 МВт.год. Таким чином, пропозиція перевищувала попит у 2,6 раза, а в окремі дні доходило до понад 5 разів.

Така ситуація не дозволяла забезпечити надійну роботу виробників електричної енергії через неможливість продажу електричної енергії на ринку.

При цьому, від такого рішення значною мірою постраждали постачальники електричної енергії. Профіль споживання змінюється щоденно, тому прогнозування обсягів споживання та коригування профілю наразі відбувається, в кращому випадку, сьогодні на завтра. Тим самим електропостачальники не мають можливості оперативно коригувати свій профіль споживання у випадку різкого зниження споживання і змушені продавати надлишки купленої електричної енергії на балансуючому ринку (ціна за позитивний небаланс протягом останньої декади березня складає близько 0,01 грн, а відповідно, збиток на 1 МВт•год складає від 1378,96 грн до 2646,24 грн).

Наразі постачальники звернулися до НКРЕКП і Міністерства енергетики України з пропозицією внести зміни у вищезгаданий пункт.

Таким чином, всі суб'єкти ринку чекають на висновок вищезазначених органів. Як тільки в законодавстві відбудуться певні зміни - ми одразу проінформуємо про них.